Про нас

DSC01841

Історичний факультет Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського існує вже понад 40 років!

Сьогодні в факультеті працює потужний викладацький та студентський колектив: 11 докторів наук, професорів, 30 кандидатів наук, доцентів, понад 700 студентів. Серед професорсько-викладацького складу – академік, заслужені діячі науки і техніки України, заслужені працівники освіти України, відмінники освіти України, Лауреати обласної культурологічної премії імені М. М. Аркаса, викладачі, п’ять працівників відзначені Орденом «За заслуги» III ступеня та іншими високими державними нагородами.

Наш факультет має давні традиції. Ще в червні 1974 р. створене історичне відділення у складі філологічного факультету, деканом якого став доцент А. Я. Солоха. Через два роки відділення перетворилось на факультет. Першими його студентами стали 60 абітурієнтів. Першими викладачами новоствореного факультету були П. З. Козік та Ю. М. Іванов. Долучились згодом до навчання студентів В. І. Нікітін, М. Ф. Мельник, І. І. Федьков, І. С. Павлік. Першим деканом став І. І. Федьков.

У 1984 р. на посаду декана історичного факультету призначено кандидата педагогічних наук, доцента О. В. Білюка. При ньому факультет отримав нове приміщення – будівлю, де навчаються нинішні покоління студентів, і яка є архітектурною пам’яткою другої половини XIX ст.

Через шість років на посаду декана призначено кандидата історичних наук, доцента С. В. Проня. Сергій Вікторович – перший доктор наук серед випускників факультету. При ньому було відкрито магістратуру та правознавче відділення, проведено міжнародну конференцію, розроблено першу емблему історичного факультету до святкування його 25-річчя.

У 2001 р..р. деканом факультету стала кандидат історичних наук, доцент Н. В. Шевченко, яка керувала ним до 2006 р. Саме в цей час почав працювати історичний клуб «Кліо», здійснено перші набори на спеціальності «Історія. Спеціалізація: географія та туристично-краєзнавча робота», «Соціальна педагогіка. Історія». У 2002 р. авторський колектив книги (серед яких переважно викладачі інституту) «Миколаївщина: літопис історичних подій» під керівництвом доктора історичних наук, професора М. М. Шитюка був удостоєний обласної культурологічної премії імені М. М. Аркаса.

Після реорганізації факультету в Інститут (2006 р.) першим його директором було обрано І. І. Федькова. Через рік на цій посаді його змінив кандидат історичних наук А. М. Бахтін, який керував інститутом у 2007 – 2008 рр. При ньому ліцензовано спеціальність «Історія» (класична) і проведено перший набір студентів, археологи стали лауреатами обласної премії імені М. М. Аркаса за багаторічні дослідження пам’ятки «Дикий Сад».

У 2008 р. керівником факультету призначено доктора історичних наук, професора М. М. Шитюка. Здійснено капітальний ремонт двох поверхів навчального корпусу, відкрито спеціалізовану вчену раду по захисту кандидатських дисертацій, докторантуру. Значно активізувалась міжнародна діяльність інституту: традиційними стали щорічні міжнародні конференції. Вже захищено більше 10 кандидатських і три докторські дисертації.

Гордістю історичного факультета є його випускники. За сорок років підготовлено біля чотирьох тисяч висококваліфікованих фахівців з історії, правознавства, народознавства, педагогіки, англійської мови та літератури, політології.

Серед випускників, які працюють у вишах, більше тридцяти захистили кандидатські дисертації і дев’ять – докторські. Багато з них примножують наукові традиції факультета в інших вищих навчальних закладах України та зарубіжжя, започаткувавши там нові кафедри та наукові школи. Наприклад, наші випускники захистили дисертації на ступінь доктора філософії та викладають історію в інших країнах: Наталія Мерфі (Ярчук) – в Південно-Арканзаському університеті, Ірина Фарелл – в Австралії, Богдан Кухаренко – у Польщі.