ІІ Міжнародна наукова конференція «Археологія східної Європи в первісну добу»

25-26 жовтня 2019 року відбулася ІІ Міжнародна наукова конференція «Археологія східної Європи в первісну добу»

Організаторами конференції стали Миколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського (кафедра історії та археології); Інститут археології НАН України (відділ античної археології); Institute of Archaeology, Universitet of Warsaw (Польща); Національна спілка краєзнавців України; Миколаївський обласний краєзнавчий музей «Старофлотські казарми».

Конференція проводила роботу за наступними напрямами:

• Історія дослідження археологічних пам’яток
  • Історіографія первісної археології
  • Джерелознавство та музеєзнавство
  • Археологічні пам’ятки доби палеоліту
  • Археологічні пам’ятки доби мезоліту
  • Археологічні пам’ятки та культури доби неоліту
  • Археологічні пам’ятки та культури доби ранніх металів
  • Археологічні пам’ятки та культури доби фінальної бронзи
  • Кочовики раннього залізного віку.

Наукові доповіді представили понад 30 дослідників, які представляли провідні наукові та музейні установи України: Інститут археології НАН України, Миколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського, Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Український державний університет залізничного транспорту, Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, Миколаївський будівельний коледж КНУБА, Одеський археологічний музей НАН України; Донецький обласний краєзнавчий музей, Державний науковий центр захисту культурної спадщини від техногенних катастроф (Україна);

Зарубіжні наукові установи: Інститут історії матеріальної культури РАН, Курчатовський краєзнавчий музей, Санкт-Петербурзький державний університет (Росія); Інститут культурної спадщини, Придністровський державний університет ім. Т.Г. Шевченко (Молдова); Інститут доісторичної та протоісторичної археології, Кільський університет, Кіль, (Німеччина).

25 жовтня в приміщені Миколаївського національного університету (авд. № 322), урочисто розпочав свою роботу науковий форум.

Відкрив конференцію та привітав її учасників ректор Миколаївського національного університету, академік АПН України Будак Валерій Дмитрович

З вітальними словами до археологів звернулися:

Оксана Господаренко, декан історичного факультету МНУ імені В.О. Сухомлинського

Олександр Тригуб, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор

Алла Главенчук – співробітник Одеського археологічного музею НАН України.

Перший день роботи конференції продовжився пленарним доповідями та секційними докладами провідних археологів з України та зарубіжжя.

Найбільш знаковими стали виступи:

Игорь Пиструил «Топография памятников каменного века Северо-Западного Причерноморья»;

Кирилл Горбенко, Игорь Пиструил «Комплекс предметів з приміщенні № 25 укріпленого поселення Дикий Сад»;

Олександр Смирнов,  Денис Бондаренко,  Леонід Смирнов «Курганне поховання бронзового часу біля села Прогресівка на лівому березі Тілігульського лиману»;

Алла Главенчук «Зооморфная пластика приледниковой степи (на примере позднепалеолитического поселения Анетовка 2)»

Маріанна Ласінська «Пам’ятки первісної археології регіону Нижнього Побужжя в роботах вчених кінця ХІХ – кінця ХХ століття».

Виступ Ігоря Піструіла

Виступ Кирила Горбенка
Виступ Алли Главенчук
Виступ Маріанни Ласінської

26 жовтня учасники конференції присвятили екскурсіям містом, відвідали городище Дикий Сад та Обласний краєзнавчий музей.

У підсумку роботи конференції відзначено, що конференція стала знаковою подією в сфері археологічних досліджень. Усі доповіді зроблені на високому професійному рівні та торкалися актуальних проблем археології первісної доби

У резолюції конференції науковці рекомендували кращі доповіді до повного друку у наукометричному щоквартальному журналі «ЄМІНАК», запланували провести ІІІ – форум у 2020 році, висловили підтирмку створення археологічного музею під відкритим небом на базі пам’ятки  епохі фінальної бронзи Дикий Сад. Окремо висловити подяку організаторам конференції на чолі з ректором В.Д. Будаком.